איירס רוק והפארק הלאומי אולורו

במרכז היבשת האדומה משתרע הפארק הלאומי אולורו (Uluru). מנופי המדבר האינסופיים מתנשאים צוקים של אבני חול אדומות, וביניהם עמקים צפופי צמחייה. הסלע המפורסם בעולם כולו הוא האולורו, שנתן את שמו לכל הפארק. הסלע האדום, המעוגל והזקוף הזה הוא האתר הקדוש ביותר לאבורג’ינים. שמו המוכר בעולם הוא איירס רוק (Ayers Rock). האיירס הוא המונוליט הגדול בעולם – גובהו 348 מטרים והיקפו כ- 9 קילומטרים.

במרחק מה ממנו מתנשאים צוקים נוספים, דמויי ראשים. צבע הצוקים משתנה במשך היום וגם עם עונות השנה. עקבות פולחני הטבע של האבורג’ינים מתגלים כאן בפינות שונות; בין סבכי הצומח זרועים מקווי מים ומחסות סלע עשירים בציוריהם המיוחדים של האבורג’ינים.

  • אתרים וביקורים (כ- 3 ימים)
  • סיור בקניון הרוחות ברכס הרי האולגס Kata Juta
  • סיור סביב בסיס האיירס רוק Uluru
  • מפה במרכז המבקרים: מסלול Mala ומסלול Kunya
  • שקיעה וזריחה אל מול האיירס רוק
  • טיול רגלי בקניון המלכים
  • טיול בקניוני וגבי רכס המקדונל

 

אליס ספרינגס והטריטוריה הצפונית-

זהו האזור הפחות מיושב באירופים בכל אוסטרליה, ובו המספר הגדול ביותר של תושבי אוסטרליה הקדומים – האבורג’ינים. צפון המדינה הוא טרופי – גשום, אך רובה משתרע על פני הערבות והמדבר האוסטרלי. המרחבים העצומים של הארץ, שאופיינים לה משטחים של אבן חול אדומה, משובצים בחוות בקר וצאן ענקיות; ערוצי נהרות חרבים מתפתלים בין הרים ויוצרים שדרות כהות של צמחייה אוסטרלית מיוחדת.

בנאות המדבר ובאתרים חבויים זרועים יישוביהם הדלים של האבורג’ינים ומאות אתריהם המקודשים – הרים, סלעים ונקיקים – שיש שהם מעוטרים בציורים ובדגמים בעלי משמעות פולחנית ויש שהם חשופים לחלוטין. בשנת 1870 נוסדה בין ההרים, בערוצו החרב של הנהר טוד (Todd), בירת “הלב האדום” של אוסטרליה – אליס ספרינגס (Alice Springs).

ראשיתה כציון דרך ותחנה בקו הטלגרף שחצה את היבשת, והיא הלכה והתפתחה, תוך כדי עיצוב אורח חיים מיוחד, שנגזר מריחוקה הרב מכל מקום יישוב אחר. כך נולדה, למשל, רשת החינוך באמצעות הרדיו וכך נוסד ארגון “הרופאים המוטסים”, המשרתים כל אזרח במדינה, בין אם הוא ממוצא אירופי או אבורג’יני.

Comments are closed.