1. ת”א – מדריד – סאו פאולו
בשעות הערב נטוס מת”א לסאו פאולו שבברזיל. אליה נגיע למחרת בבוקר. לינה במטוס.

2. סאו פאולו- איגואסו- (Iguasu)
בשעות הבוקר ננחת בסאו פאולו. בצהריים נמשיך בטיסה לאיגואסו. עם ההגעה העברה למלון.

3. שמורת המפלים – הצד הארגנטינאי
את היום כולו נקדיש לצד הארגנטינאי של שמורת המפלים המפורסמת, הנחשבת ליפה בשמורות המפלים בעולם. בתוך צמחייה סוב-טרופית סבוכה, זורם נהר האיגואסו, וקצת לפני שהוא נשפך אל הנהר פאראנה, הנהר השני בגודלו ביבשת, הוא יוצר מכלול מרהיב ומרשים של מפלים גדולים וקטנים, הנמתחים לאורך של כ- 3 ק”מ, ושייכים לארגנטינה ולברזיל. נצא למסלול הליכה ברגל העובר בין המפלים ומעליהם, נצפה (ואף נירטב) במפלי המים העצומים ובמראה עוצר הנשימה של “לוע השטן”, המפל המרכזי הגדול של בשמורת האיגואסו. אחה”צ נשוב למלון.

4. מפלי איגואסו- הצד הברזילאי
לאחר ארוחת הבוקר נחצה את הגבול לביקור בצד הברזילאי של שמורת המפלים. נטייל על הטיילת הברזילאית הצופה אל המפלים, ואם יאפשר לנו הזמן נבקר גם בתחנת הכח הגדולה בעולם אשר הקימו הברזילאים על נהר הפאראנה, ואשר מספקת חשמל לחלקים גדולים של ברזיל ולפרגוואי השכנה. נבקר בפארק הציפורים. בתום הסיור נשוב לארגנטינה.

5. מפלי איגואסו- בואנוס איירס – ברילוצ’ה (Bariloche)
בשעות הבוקר העברה לשדה התעופה וטיסה, דרך בואנוס איירס (עם החלפת מטוס), אל העיירה ברילוצ’ה. נחיתה בשעות הערב והעברה למלון. את הרווח בין הטיסות ננצל להיכרות ראשונה עם בירת ארגנטינה.

6. ברילוצ’ה (Bariloche)
זהו מפגשנו הראשון עם האזור הפטגוני המשתרע על פני כל חלקה הדרומי של היבשת. העיירה השוכנת לגדות אגם נאוול וואפי, מהווה מוקד יציאה לטיולים באזור היפהפה של היערות, האגמים והקרחונים שמסביב. נטייל בעיירה הציורית והשלווה, המפורסמת בתעשיית השוקולד שלה וסביבותיה. לינה בברילוצ’ה.

7. דרך שבעת האגמים
היום ניסע לכיוון צ’ילה. דרך יפהפיה העוברת בדרכים הרריות החוצות את רכס האנדים ופסגותיו הגעשיות, מפלים ויערות עבותים. הדרך נקראת “דרך שבעת האגמים”. בסיום הטיול נחזור לברילוצ’ה ללינה.

8. רכס הטרונדור
עם בוקר נצא לעבר הטרונדור – ההר הרועם. הדרך עוברת בעמק קרחוני מרשים, משובץ באגמים. במשך היום נסייר ברגל באזור ולפנות ערב נשוב לברילוצ’ה.

9. חציית האנדים: מברילוצ’ה לפוארטו-מונט (Puerto Montt)
נעזוב היום את ארגנטינה בדרכנו לצ’ילה. דרך יפהפיה המשלבת שייט באגמים מרהיבים ונסיעה יבשתית בדרכים הרריות החוצות את רכס האנדים ופסגותיו הגעשיות, מפלים ויערות עבותים יביאו אותנו לעיר הצ’יליאנית היפה, פוארטו מונט, לחופו של האוקיאנוס השקט, שם נלון.

10. אי הדייגים צ’ילאוה
נעבור במעבורת לאי הדייגים האותנטי צילואה. נבקר בעיר קסטרו ונראה את בתי העץ המיוחדים האופייניים לאי, נבקר בשוק עבודות היד, נראה את כנסיית העץ המפורסמת ונתרשם מהמקומיים. בתום הביקור נחזור למלוננו בפורטו ואראס. לינה בפוארטו וראס.

11. אגם יינקיווה והר הגש אוסרנו
נקודת מוצא לטיולים באזור הדרומי יותר היא פורטו וראס, הנמצאת לחופיו המערביים של האגם הענק יינקיווה (Llanquihue), נוכח פסגתו הצחורה של הר הגעש אוסורנו (Osorno).  מרבית הבתים בעיירה הוקמו על ידי המהגרים שהגיעו מהאזורים הקתוליים של גרמניה, ב-1912. ניתן לשוטט בעיירה, לסעוד ממאכלי הים המשובחים ולקפוץ לביקור בעיירה הציורית פרוטיאר (Frutillar), ובמוזיאון הקָטוּר שלידה (Museo Colonial Aleman). במקום שחזור אמין להפליא של הבתים הגרמניים וכליהם החקלאיים. ראשוני המהגרים הגיעו לכאן בשנות ה-60 של המאה ה-19 בעקבות פנייתו של נשיא צ’ילה פרז רוזאלס, שביקש ליישב את האזור ש”נוקה” מיושביו.

הר הגעש אוסרנו הנראה כחרוט מושלם (Volcán Osorno), ניצב בפארקה נאסיונאל ויסנטה פרס רוסאלס (Parque Nacional Vicente Pérez Rosales), הפארק הלאומי הראשון שהוכרז בצ’ילה, ומוקף באוצרות טבע מרהיבים. לאגו טודוס לוס סאנטוס (Lago Todos Los Santos) הינו אגם מאורך, הנראה כפיורד הכלוא בין הרים, שנודע בצבעו הטורקיזי המקסים. כדאי מאד לצאת  לשייט באגם (דרכו מפליגים הבאים מברילוצ’ה), כדי לצפות בנופיו של הר הגעש אוסורנו (Osorno), הבולט למרחוק בצורתו החרוטית המושלמת, כמו אל וולקן פונטיגודו (Puntyagudo) בעל הפסגה המחודדת כמחט, שהעניקה לו את שמו. לינה בפוארטו וראס.

12. פונטה ארנאס (Punta Arenas) – פוארטו נאטאלס (Puerto Natales)
עם בוקר נמריא מפוארטו מונט לעיר פונטה ארנאס השוכנת לחופו של מיצר מגלן, בקצה הדרומי של היבשת. העיר שידעה בעבר ימים של עושר ופריחה בשל מיקומה בנתיבי השייט שעברו בה, ירדה מזמן מגדולתה, אך עדיין מהווה עיר חשובה במדינה ונקודת יציאה לטיולים בפטגוניה. נמשיך צפונה לעיירה פוארטו נאטאלס, בה נלון.

13. נהר סראנו (Serrano) – שמורת טורס דל פיינה (Torres Del Paine) 
לאחר ארוחת הבוקר נצא בהפלגה מפוארטו נאטאלס בפיורד אולטימה אספרנסה (בתרגום: “התקווה האחרונה”), עד למוצא נהר סראנו, שם נעבור לסירות זודיאק בהן  נעלה במעלה הנהר לתוך שמורת הפיינה (Paine). השייט עובר בנוף פראי מרשים של פסגות, קרחונים, יערות ומפלים, ובמהלכו נשלב הליכה קצרה אל קרחון סראנו והאגם אליו הוא יורד. אחה”צ נגיע לשמורת הפיינה.
לינה שמורת הפיינה – (3 לילות)

14-15. שמורת טורס דל פיינה (Torres Del Paine) 
את היומיים הבאים נבלה בשמורת טורס דל פיינה (בתרגום: מגדלי הפיינה), הנחשבת לאחת משכיות החמדה של היבשת. פארק זה מהווה גוש הררי נפרד מן האנדים, המורכב בעיקרו מפסגות גרניט המגיעות לגובה של 2500-3000 מ’, ונראות כמגדלים גבוהים המזדקרים לשמיים, והם אשר נתנו לפארק את שמו. מלבד היות המקום אתר טיפוס אתגרי למשלחות מכל העולם, זהו אחד האזורים בהם נשמר בשלמותו היופי הבראשיתי, עם אגמים בצבעי כחול וטורקיז העטורים יערות, שפע רב של ציפורים ביניהן להקות פלמינגו, ננדו (ה”יען” הדרום אמריקאי), וכמובן קונדור האנדים המרשים, שזהו מקום מפלטו החשוב ביותר ביבשת.

בין היונקים בולטים במיוחד עדרי הגואנקו (קרוב משפחה של הלאמה ממשפחת הגמליים) שפעם רעו במיליונים במרחבים הפטגונים והיום שטחי מחייתם הצטמצמו עד מאוד. נטייל בין האגמים, נבקר במפלי המים היורדים בשצף מן ההרים ונצפה בקרחונים המרשימים היורדים מן הפסגות.

16. קלפטה (Calafate) – קרחון פריטו מורנו (Perito Moreno)
היום נחצה את הגבול חזרה לארגנטינה, אל העיירה קלפטה, השוכנת לחופו של אגם ארגנטינו (Argentino), מצידו השני של רכס האנדים, ומהווה  נקודת יציאה לטיולים ברחבי פטגוניה הארגנטינאית. דרכנו עוברת בנוף חצי מדברי, סחוף רוחות, האופייני לחלק זה של פטגוניה והמיושב בדלילות רבה בחוות כבשים, המהוות את הענף הכלכלי הכמעט בלעדי כאן. בדרך נעבור בקרחון פריטו-מורנו, לדעת רבים, היפה שבקרחוני פטגוניה. מראה גוש הקרח העצום המיתמר מן האגם במצוק זקוף אשר מדי פעם נשברים  וניתקים ממנו גושי קרח עצומים בקול רעם מתגלגל כלפי מימי האגם הכחולים, הוא מן המראות הנחקקים בזיכרון לשנים רבות. נבלה את היום בתצפיות על הקרחון ונשוב לפנות ערב חזרה לקלפטה, בה נלון.

17. שייט קרחונים
בבוקר נצא לפוארטו בנדרה (Puerto Bandera) ונשוט בספינה קטנה לצפון האגם. כאן נצפה בשלוחה אחת של הקרחון היבשתי. במקומות רבים באזור זה, גולשות שלוחות של הקרחון אל מישורי פטגוניה המזרחית ויוצרות את נוף האגמים. לאחר שנשוט בין גושי הקרח של קרחון אופסלה (Upsala), נמשיך לאגם אונלי (Lago Onelli), השוכן לרגלי שלוחה נוספת של הקרחון היבשתי ומכוסה בקרחונים זעירים שנשברו מהקרחון הגולש. אחר הצהרים נשוב לקלפטה.

18. חצי האי ולדז
העברה לשדה התעופה וטיסה לטרילאו שבחצי האי ולדז. לפי שעת ההגעה סיור קצר להכרות עם חצי האי.

19-20. חצי האי ולדז
ביומיים אלה נסייר בחלקת אלוהים הקטנה של ארגנטינה בה נצפה במושבות פינגווינים, אריות ים ויונקים ימיים שונים כגון פילי ים, קורומורנים ועוף האלבטרוס. נערוך שייט לתצפית קרובה ככל שניתן על הלווייתנים. יש לקחת בחשבון שמדובר בתצפיות על בע”ח ולא תמיד ניתן לצפות בהם. זו עדיין חווית טבע יוצאת דופן! הלינה באזור ולדז. ביום 20 נטוס בערב לבואנוס איירס.

21-22. בואנוס איירס
את היומיים האחרונים נקדיש לבירת ארגנטינה: נבקר בשדרות הרחבות והמפורסמות של ה-9 ביולי, במרכזה התוסס של העיר. נטייל בשכונה הצבעונית לה-בוקה בה התיישבו מהגרים איטלקים שעבדו בנמל, בשכונת ריקולטה המפוארת, בכיכר מאי עם ארמון הנשיאות ובפארקים רחבי הידיים של העיר.

Comments are closed.