מסע אל גג העולם: לדאק – דארמסלה – רישיקש 

מסע ללדאק, דארמסלה ורישיקש הוא מסע בין רוחניות ונופים.

לדאק, “טיבט הקטנה”, מאפשרת מפגש עם התרבות הטיבטית המשלבת בודהיזם עם אמונה ברוחות ושדים, ארץ המשמרת את הרוח הטיבטית. מנאלי השוכנת בעמק ירוק בלב ההימלאיה, מושבו של מאנו החכם הקדמון הנחשב לאבי האנושות במיתולוגיה ההינדית, ממוקמת במעבר מנופי ההימלאיה לרמה הטראנס הימלאית.

דארמסלה המרכז הרוחני והפוליטי של הגולים הטיבטיים ומושב הדלאי למה ורישיקש הרוחנית לגדת הגנגה.

חבל לדאק

הרחק מצפון לקו פסגות ההימלאיה, בשוליה המערביים של רמת טיבט, שוכן חבל לדאק (Ladak) מן היפים שבמחוזות ההימלאיה ההודית. המחוז הגבוה, המרוחק והמדברי, שימש בעבר כאזור מעבר לשיירות המסחר שנדדו בין טיבט, סין, הודו ומרכז אסיה והובילו בין היתר גם השפעות תרבותיות ודתיות. חבל לדאק תחום בין קו פרשת המים של רכס ההימלאיה מדרום ובין רכס קארקורם מצפון. במערב הוא גובל בקשמיר, ובמזרח מתמזג עם מערב טיבט. הנוף דרמטי ועוצר נשימה: פסגות מושלגות מזדקרות מרכסים מחודדים ונופי מדבר פראיים עטורי דיונות חול נושקים לרמות מישוריות סחופות רוח.

עמקים ציוריים מבתרים את השטח, זרועים בכפרים קטנים הבנויים סביב מנזרי ענק ומוקפים בתשבץ של שדות וטרסות. זהו כיום כמעט המקום היחיד מחוץ לטיבט שבו אפשר עוד לחוות תרבות בודהיסטית- טיבטית בנוף גבוה, צחיח, מיסטי ומרומם נפש. מסלולי הליכה רבים חוצים את לדאק ממזרח למערב ומצפון לדרום. חלקם עוקבים אחר דרכי השיירות העתיקות ומשמשים עד היום את המקומיים, בהיעדר כמעט מוחלט של דרכים סלולות. השבילים עוברים במעברי ההרים התלולים וחוצים נהרות גועשים.

מנאלי

מנאלי, אתר הנופש המרכזי בהימצ’אל פרדש צופה על עמק קולו. מנאלי שוכנת בלב אחד המחוזות הגבוהים ביותר בהודו, טובלת בפרדסי תפוחים, יערות עד עבותים, נהר שוצף ושדות השלג של Nala Solang שנראים באופק. מנאלי יושבת לרגליה של דרך Rohtang שהיא שער הכניסה למחוזות הטרשיים Lahaul ו-Spiti והמסע אליה ימשך כיומיים בדרך מדהימה ביופייה מעל תהומות וקניונים, תצורות נוף מדבריות ונחלי אכזב רחבים. מנאלי היא בסיס נהדר ליציאה לטרקים, בין אם להליכה קצרה או מסע ארוך. רחובות מנאלי עמוסים בדוכנים וקניות, דוברי עברית ובתי מלון ואכסניות.

יום 1 – דלהי
יום בדלהי. סיור בדלהי החדשה והישנה.

יום 2 -דלהי – לה
טיסה ללה והתאקלמות לגובה. טיול רגלי עד הארמון. העיירה ממוקמת לגדת נהר האינדוס מעוטרת פסגות גבוהות של רכסי ההימאליה.

יום 3 – לה וסביבתה
יום טיולים לשיי, טיקציי, והמנזרים. שיי, מגורי המשפחה המלכותית, המכלול המנזרי של טיקציי על המקדשים, הסטופות וציורי הקיר במנזר חמיס. סיכוי טוב לפסטיבל מקומי הנערך בקיץ לכבוד הולדת גורו פדמה.

יום 4 – לה וסביבתה
טיולים ליקיר, אלצ’י והמנזר בריזונג. נופים מרשימים ומנזר מעוטר בעבודות אמנות מן המאה ה-18, לגדת האינדוס, מכלול הגומפה של אלצ’י בת כאלף שנה- אתר הסטורי ובו אלפי מיניאטורות מאויירות של בודהה.

יום 5 – מלה לסרצ’ו 233 ק”מ בג’יפ כ-9 שעות
דרך אגן צוקאר ומעבר לאצ’ולנגלה בגובה 5,000 מטר. לינה וארוחת ערב ב-Camp.

יום 6 – סרצ’ו – ג’יספה כ-100 ק”מ 4/5 שעות
דרך מעבר ההרים בארלצ’לה 4,800 מ’.

יום 7 – ג’יספה – מנאלי 145 ק”מ כ-7 שעות
עזיבה למנאלי דרך מעבר רוטאנג 3,980 מ’ – מהכבישים היפים בעולם העובר מעל עמק להול והפסגות המושלגות של ההימלאיה.

יום 8 – מנאלי
טיול לנאגר לתצפיות על העמק והמצודה, סיור במנאלי למקדש ולמרחצאות ולפגודות.

יום 9 – מנאלי, עמק קולו, דארמסלה 250 ק”מ כ-8 שעות
עמק קולו המשובץ המקדשים נחשב לעמק האלים ומעוטר בעצים, פירות ועבודות יד כשמצד אחד הנהר ומנגד פסגות ההרים. המשך לדארמסלה למרגלות רכסי הדולדה בעמק קאנגרה, ביתו של הדלאי למה. גלגלי תפילה ודגלי תפילה במרכז הרוחני לטיבטים הגולים.

יום 10 – דראמסלה
העיר מחולקת לשניים- העיר התחתונה בגובה 1,250 מ’ והעליונה, מקלאודגאנג’ בגובה 1,800 מ’. זו העליונה היא הבירה הרוחנית הטיבטית ומושפעת מהתרבות הטיבטית. ביקור בנמיגל המנזר של הדלאי למה ובצוגלגאנג התחליף למנזר ג’וקוהונג בלהסה. כמו כן ביקור במרכז הארכיון והספריה וסיור בשוק המקומי.

יום 11 – דארמסלה, אמריצר 220 ק”מ כ- 6 שעות
סיור באמריצר, העיר בת 400 השנה שהוקמה ע”י הסיקים. ביקור במקדש המוזהב ובבריכת הנקטר סביבו. המכלול נבנה ב-1803. אחה”צ סיור לגבול ההודי והפקיסטאני לצפות בחילופי המשמר הצבעוניים. (באישור).

יום 12 – אמריצר, הארדיוואר, רישיקש
העברה לרכבת מהירה בקרונות ממוזגים. אחר הצהריים מפגש עם הצליינים היורדים אל הגנגס.

יום 13 – רישיקש
טיולים וביקורים ברישיקש וסביבתה.

יום 14 – רישיקש, דלהי 
נסיעה ברכב 235 ק”מ כ-6 שעות לדלהי.

יום 15 – דלהי, תל אביב
העברה לנמל התעופה לטיסת היציאה לתל אביב.

Comments are closed.