הרחק בדרומה של היבשת השחורה נמצאות 2 מדינות אפריקאיות טיפוסיות, זימבבואה (לשעבר רודזיה הדרומית) ובוצואנה. מדינות פנים יבשתיות “החבוקות” על ידי דרום אפריקה מדרום, נמיביה ממערב ומוזמביק ממזרח. הבידוד היחסי והניתוק מצירי הדרכים והמסחר הותירו אותן כבעבר, הזמן עצר מלכת. אפריקה הבראשיתית המשלבת יופי אקזוטי, מרחבי פרא וטבע בלתי מופרע.

בוצואנה

בליבה של יבשת אפריקה, בדרום הפראי, במרחבים עצומים של סוואנות ומדבריות זורמים שלושה נהרות גדולים. בטיול מבקרים בשמורות שסביב נהר הזמבזי, נהר הצ’ובה ונהר האוקוונגו. זהו טיול באחד האזורים הנידחים והמדהימים בעולם.

  • נהר הזמבזי Zambesi הינו מהגדולים בנהרות אפריקה ואגן הניקוז שלו אי שם בהרי אנגולה ושפכו באוקיינוס ההודי. הזמבזי יוצר בדרכו משטחי מים עצומים, קניונים צרים ותלולים וכמובן את מפלי ויקטוריה.
  • נהר הצ’ובה Chobe מוקף סוואנות נרחבות בהן משוטטים בעלי חיים שונים ובעיקר עדרים גדולים של פילים. השמורות סבוטי ומורמי הן מהשמורות הבודדות ששמרו על צביונן המיוחד.
  • נהר האוקוונגו Okavango – לפני מיליוני שנים, זרם הנהר לאוקיינוס ההודי. עקב התרוממות טקטונית נאלץ הנהר להסתפק במדבר הקלהרי כיעדו הסופי, וכך נוצרה דלתא עצומה ורחבה שנשפכת… למדבר. הנהר מהווה את עורק החיים של מדבר הקלהרי. מי הדלתא כחולים וצלולים והדקלים כבדי צמרת, הרבה שלוה ושקט, המופרעים מדי פעם בצריחותיו של העיטם הקולני.

מפלי ויקטוריה

נהר הזמבזי, מהגדולים הזורמים באפריקה, הגולש מהרי אנגולה, זורם לאוקיינוס ההודי ויוצר בדרך משטחי מים עצומים, קניונים צרים ותלולים ואת ה”יהלום שבכתר” – מפלי ויקטוריה או בשפת המקום – “Mosi Oa Tunya” ה”עשן הרועם”. מפלי ויקטוריה שעל גבול זמביה-זימבבווה נחשבים לאחת מגולות הכותרת של אפריקה, וזרם המים האדיר של נהר הזמבזי הוא מראה מרהיב שלא ישכח במהרה.

 

תכנית הטיול

 

יום 1: נצא בשעות הבוקר בטיסה ישירה אל דרום אפריקה אליה נגיע בשעות אחר הצהרים. עם ההגעה העברה למלון.

יום 2: טיסת בוקר מאוחרת אל מפלי ויקטוריה (Victoria Falls) שעל גבול זימבבווה-זמביה.
עם ההגעה העברה אל בית המלון ובשעות אחר הצהרים המאוחרות, כדאי לצאת לצפייה במופע- African Tribes Spectacular Show . המופע מציג ריקודים שונים של בני שבטים שונים מזימבבוואה, ריקודים בעלי משמעות ספיריטואלית.

יום 3: מפלי ויקטוריה נחשבים, ובצדק, לאחד ממראות הטבע הנפלאים באפריקה. זרם המים האדיר של נהר הזמבזי, הנופל מגובה של כ-100 מ’ אל תוך קניון צר, הוא מראה שלא ישכח במהרה. כדאי להקדיש את הזמן לביקור במפלים וסביבתם, לטייל במפלי המים האדירים ולאורך נהר הזמבזי, ובשעות אחר הצהרים לצאת לשיט בעת השקיעה על הנהר. השיט מאפשר לצפות ולאתר בעלי חיים שונים החיים על גדות הנהר.

יום 4: שמורת צ’ובה. בשעות הבוקר נצא בנסיעה (מאורגן) אל גבול זימבבווה-בוצואנה, אל קסנה (Kasane) ומשם נמשיך אל שמורת צ’ובה. זו שמורה של אזור מדברי מיוחד במינו. חלק קטן של השמורה ממוקם על שפת נהר הצ’ובה, שם גם ממוקם הלודג’. הנוף מיוחד במינו והצומח ובעלי החיים מרתקים. בשמורה בעלי חיים רבים כגון: אריות, צבועים, פילים ורבים אחרים, גם באזור הלודג’. נצא לספארי ברכב, לשיט בנהר ועוד. הפעילויות מאורגנות על ידי הלודג’. לינה: Chobe Game Lodge או דומה.

יום 5: דלתת האוקוונגו. נצא בטיסה במטוסים קלים משמורת צ’ובה אל עבר אחד מאיי דלתת האוקוונגו, בשמורה פרטית הגובלת בשמורת מורמי.
המחנה קטן ואינטימי ובו 8 אוהלים בלבד, וממוקם באזור ה”יבש” של הדלתא.
המחנה ממוקם בין עצים שונים וצופה אל אזורים רטובים אליהם מגיעים בעלי חיים שונים לשתות במהלך היום.
באזור מגוון גדול של יונקים אוכלי עשב וכמובן גם טורפים ובהם: אריות, צ’יטות, נמרים, זאבים טלואים, צבועים ועוד…
במחנה פעילויות של ספארי ביום ואחר הצהרים, הנמשכות אל תוך הלילה.

ימים 6-10: דלתת האוקוונגו. נצא בטיסה במטוסים קלים אל אזור אחר בבוצואנה, אל דלתת נהר האוקוונגו על גבול שמורת מורמי.
באחת מטיסות החלל של האמריקאי וולטר שירה, שבמהלכן הקיף את כדור הארץ, ראה כתם ירוק אדיר בלב מדבר צחיח. עם נחיתתו חיפש את הכתם, וכך התגלתה לו הדלתא של נהר אוקוונגו שבדרום היבשת. נהר זה הוא השלישי בגודלו באפריקה, ומנסה לחצות את מדבר קלהרי שהוא אגן חול סגור ושטוח, והנהר, בניסיונו העקר לזרום אל הים, יוצר דלתא (ששטחה כמעט כשטח מדינת ישראל) של איים, תעלות מים ולגונות. זוהי הדלתא הפנים-יבשתית הגדולה בעולם. מקור החיים שיוצר הנהר במדבר מושך אלפי בעלי חיים – חגיגה אמיתית לאוהבי טבע וחיות בר. שיט בקאנו עשוי גזע עץ חלול- מקורו – מכניס את המטייל לקצב הטבע.
הלודג’ נמצא בתוך אזור “רטוב” ומציע את חווית המים של הדלתא (מותנה בגובה מים מספיק): לגונות שקטות, תעלות עם זרימה מהירה, וצמחיית מים סבוכה.
ימים אלה יוקדשו לפעילויות המאורגנות על ידי המחנה ומתרכזות סביב נופי המים: שייט בסירות מקורו (Makoro), ספארי בסירות מנוע (לעיתים גם ספארי רכוב- תלוי בגובה המים), תצפיות בעולם הציפורים המיוחד ועוד.

 

Comments are closed.