בטיולנו נקיף את הערים החשובות והמעניינות ביותר במרוקו: קזבלנקה, עיר-ענק תעשייתית שהונצחה ע”י הוליווד בסרט שלא נס ליחו. את המפרי בוגרט אולי לא תפגשו פה, אבל כן תוכלו לראות שדרות רחבות, גנים ציבוריים ובתי דירות מרשימים בסגנון צפון-אפריקני, וביניהם מסתובבים תושבים עטויי גלימות ובגדים מסורתיים שנראים לא שייכים…

רבאט הבירה המערבבת עבר עשיר עם הווה מודרני, פס, העתיקה בערים הקיסריות, הנחשבת ללבה הסמלי של מרוקו, מרקש, בירתה של מרוקו לשעבר, עיר שהיא כולה חגיגה מתמדת לכל החושים – צבעים, ריחות וטעמים, סוחרי שוק, נשים ברעלות, מרקידי נחשים, דוכני אוכל, רופאי אליל, תבלינים, מספרי סיפורים ועוד ועוד. כמו כן נשלב במסלול טיול ג’יפים בהרי האטלס והסהרה.

1. איסטנבול, קזבלנקה, אל ג’דידה
בשעות הבוקר נמריא מנתב”ג לאיסטנבול, בדרכנו לקזבלנקה, אליה נגיע לקראת הצהריים. לאחר הנחיתה נערוך סיור הכרות קצר בעיר, אשר תושביה קוראים לה בערבית “א-דאר אלביידא”. עיר-נמל זו היא המרכז התעשייתי הגדול של מרוקו. אנו נבקר בעיר העתיקה שלה, ה”מדינה”, ובמסגד חסן השני, הוא אחד המסגדים הגדולים בעולם, ונגיע אל כיכר מוחמד אלחמיס, המהווה את הדוגמא המרשימה במדינה לאדריכלות מוסלמית צפון-אפריקנית. מכאן נמשיך לעבר אל-ג’דידה, עיר חוף פורטוגזית בעלת עבר יהודי מפואר, אשר הוכרזה כעיר מיועדת לשימור.

2. אל ג’דידה, סאפי, א-סווירה
הבוקר נצא בנסיעה אל סאפי, עיר תעשייתית גדולה בעלת מרכז עתיק מעניין, מוקף חומה, ותעשיית קדרות מפותחת: יש בעיר רובע שכולו מוקדש לסדנאות קדרים. נסייר בעיר ונמשיך בנסיעה דרך מישורי הפוספטים הגדולים אל עיר החוף א-סווירה. עיר רגועה ונעימה זו שונה מעריה השוקקות והצבעוניות של מרוקו, וקבוצות תיירים בדרך-כלל אינן פוקדות אותה. לעיר רצועת-חוף ארוכה יפהפיה, והעיר העתיקה שלה משובצת מבצרים הבנויים בשילוב של אדריכלות צבאית פורטוגזית, צרפתית וברברית, המשווים לה אווירה מיסטית. את אחר-הצהריים נקדיש להכרות עם העיר.

3. א-סווירה, טפראוט
הבוקר נשלים את ביקורנו בא-סווירה ונצא דרומה לאורך החוף המצוקי. נחלוף על פני אינזגאן אל עמק הסוס, המפורסם בעצי הארגן שבו, מהם מפיקים המקומיים שמן מיוחד, כשפנינו אל חבל הארץ המיוחד של רכס האנטי אטלס. ניסע לאורך המצוק הנהדר של של קניון אלבאחה, נבקר בו, ולקראת ערב נגיע אל תפראוט, עיירה קסומה החבויים בין מצוקים אדירים.

4. רכס מול האטלס
את היום כולו נקדיש לנופים של הרי הגרניט האדום של רכס מול האטלס. נצא ברכבים מקומיים לטיולים בסביבה. נתרשם מעמק הסלעים הצבעוניים, נשוטט בעמק אימלן, נטייל ברגל בנוה הקסום עיט אל-מנסור, למרגלות ג’בל לקסט, ובכפרים ההרריים, החבויים בין פסגות הגרניט.

5. אל אגדיר
נמשיך את טיולנו בין נופי הגרניט האדום, ולאורך הקניונים האדירים. נחצה את רכס האנטי-אטלס בדרך מרהיבה, אל חוף האוקינוס האטלנטי, לעיר הקיט והנופש אגדיר. נעלה אל שרידי המצודה העתיקה שקרסה ברעידת אדמה, נתצפת על העיר והנמל החדש, ונשוטט בין סמטאות העיר המחודשת.

6. אגדיר, מרקש
בשעות הבוקר המוקדמות נצא לבקר בנמל הדייג המיוחד של אגדיר, ונראה את הדייגים הנושאים את יבול הלילה לבורסת העיר. ניפרד מאגדיר וניסע לרגלי רכס האטלס הגבוה למרקש, העיר המעטירה. בהגיענו נצא לטייל בעיר: נשוטט בין סימטאות השוק, נהנה ממרכולתם המפתה, ריחות הבשמים וקולות הנגינה, וסדנאות האומנים.
ארוחת-ערב ולינה: מרקש – Pulman, או דומה.

7. מרקש
את היום נקדיש למרקש, אחד ממרכזי התרבות החשובים של מרוקו ובירתה היפה לשעבר, המפורסמת בשווקיה ובחגיגות הנערכות בה. לבה ההולם הוא פלאס ג’מה אלפנא (Place Djemaa el-Fna), כיכר ענקית בעיר העתיקה, ובה שורות של דוכני אוכל, וריחות מעוררי תיאבון שממלאים את האוויר. להטוטנים, מספרי סיפורים, משביעי נחשים, קוסמים, לוליינים ומגוון מטורפים לא-מסוכנים ממלאים את המקום.
נבקר בעיר על שני חלקיה – העתיק והחדש: נבקר בגני אלמנארה (Menara), במלאח היהודי, נראה את מסגד הכותביה (Koutoubia) ובית המרקחת הברברי, ארמון הבאיה (Bahia Palace) וקברי השושלת הסעדית (Saadian Tombs), נמשיך ונגיע למרכז העיר ושווקיה הצבעוניים.

8. מרקש ועמק אוריקה
עם בוקר נעפיל אל מרומי האטלס הגבוה, לטיול בעמק האוריקה המוריק, משני צידי הנחל הזורם. אם יתאפשר, נעלה לכפר סיטי פטמה ונטייל בין פלגי המים הצופים אל נופי הפסגות האדירים. בצהרים נשוב למרקש ונצא לבקר במלאח היהודי, מסגד הכותביה, ארמון הבאהייה, קברי המלכים הסעאדים ובמדרסת בן יוסף המרהיבה.

9. מרקש, טינהריר
ניפרד מ”העיר האדומה” ונטפס אל מרומי רכס האטלס הגבוה בדרך נוף מרהיבה. נחצה את מעבר טיז אין טיצ’קה המפורסם, ונרד דרומה לקסבת עיט בן האדו. נבקר במבנה המרשים המתרומם למספר קומות בנויות בוץ. נטייל במבוך הסמטאות והחדרים שאיכלסו כפר שלם, ונמשיך לעבר וורזאזאת, עיירת המדבר, בירת הברברים של הסהרה, וממנה ב”דרך הקסבות” היפה לרגלי האטלס הגבוה על גבול הסהרה. נעלה לטיול בקניון האדיר של הדאדס, היפה בנחלים המובילים את מימי האטלס לאיבוד במדבר. נטייל בין הבוסתנים, ותצורות הסלע המפתיעות. נחצה את העמק המוריק ולקראת ערב נגיע ללינה בטינהריר.
ארוחת-ערב ולינה: טינהריר – Boughafer, או דומה.

10. ארפוד
לאחר ארוחת הבוקר נעלה מטינריר אל קניון הטודרה, נטייל במעלה הנחל אל בין הבוסתנים הפורחים בין מצוקי הקניון המפורסם. נכיר את התרבות המיוחדת שהתפתחה כאן ונפגוש את בני המקום. נצא וניסע מזרחה לאורך מנהרות הפוגרות לנאת תפילאלת הענקית. בארפוד נתארגן על הג’יפים ונצא לטיול אחה”צ לדיונת החול העצומה של מרזוגה. נעלה לתצפית מרהיבה בשקיעת השמש על הסהרה. נגלוש בחול הזך ונמשיך אל גבעת המאובנים, הצופה אל אלפי הדקלים הפרושים לרגליה בנאת תפילאלת.
ארוחת-ערב ולינה: ארפוד – Xaluha, או דומה.

11. ארפוד, פס
נשכים מוקדם ונעלה לאורך הנווה ונחל הזיז צפונה, דרך א-ראשדייה, נחצה את שולי רכס הרי האטלס הגבוה לאיפראן – שמורת טבע של ארזים אטלנטיים ועיירת קייט מפורסמת, בהרי האטלס התיכון.
לקראת ערב נגיע לפס, בירתה התרבותית העתיקה של מרוקו, בה נלון.

12. פס
הבוקר נצא להכיר את העיר פס, אשר מבוך סמטאותיה וההדר המתפורר שלה מוסיפים לאווירת המסתורין הקיימת בה. העיר העתיקה של פס היא עיר מימי הביניים, מהגדולות שהשתמרו בעולם, והחומות המקיפות אותה מוסיפות לה פאר. בתוך העיר העתיקה שלה, בין כ-9,400 רחובות וסמטאות, מתנשאת מדרסה בו עינאנייה, מדרשה איסלאמית שנבנתה ב-1350, ומהווה את אחד ממוקדי המשיכה של העיר. לא רחוק ממנה נמצא סוק חנה, שוק שמוכריו מתמחים בחינה לצביעת השיער ולציור על רגלי וידי נשים. ממערב לעיר העתיקה משתרעת פס אלג’דיד (פס החדשה), בה שוכנת הקהילה היהודית, ונמצאים בניינים מרשימים רבים. נשוטט בעיר, נכיר ונתרשם מקרוב מחיי המקומיים.

13. פס, מקנס, רבאט
הבוקר נצא בנסיעה למקנס, בירתו במאה ה- 17 של הסולטן מולאי איסמעיל, הורדוס של מרוקו. נתפעל מבאב אל מנצור, השער המפואר של העיר העתיקה. נראה את אורוות המלך ועוד, ונמשיך לרבאט הבירה, המשלבת בתוכה תמהיל מעניין של עבר ארוך והווה מודרני מאוד. ימי התהילה של העיר היו במאה ה-12, כאשר הקסבה (מצודת העיר) שימשה את הסולטן כבסיס לקרבות נגד הספרדים, ובאותו זמן הוקמו האתרים הבולטים המפורסמים שלה. ניכרת בה השפעה רבה של הכיבוש הצרפתי, ועל כל מסגד יש בה שלושה-ארבעה בתי-קפה בנוסח צרפתי. נסייר בין אתריה הבולטים של העיר: טור חסן וסמטאותיה הציוריות של העיר העתיקה.

14. רבאט, קזבלנקה
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לקזבלנקה, אשר תושביה קוראים לה בערבית “א-דאר אלביידא”. עיר-נמל זו היא המרכז התעשייתי הגדול של מרוקו. אנו נבקר בעיר העתיקה שלה, ה”מדינה”, ובמסגד חסן השני, הוא אחד המסגדים הגדולים בעולם, ונגיע אל כיכר מוחמד אלחמיס, המהווה את הדוגמא המרשימה במדינה לאדריכלות מוסלמית צפון-אפריקנית.
אחר-הצהריים נציין את סיום הטיול בארוחת-ערב חגיגית.
לינה: קזבלנקה Casa Royal Mansour, או דומה.

15. קזבלנקה, תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר העברה לשדה התעופה וטיסה לאיסטנבול, ממנה נשוב בטיסה לת”א.

Comments are closed.