בנגקוק, פארו
מעל הרכס המזרחי של הרי ההימלאיה נגלים הנופים הדרמטיים של רכסי הענק, נהרות שוצפים בצבעם הכסוף ועמקים מאורכים המשנים את צבעם לירוק ובתי חווה מנקדים את המורדות, בעוד המטוס מנמיך לעמק פארו. העמק היפה עשיר בתרבות טיבטית, שזור באינספור מסורות ואגדות, משכן למנזרים ומקדשים עתיקים. מעל העמק מתנוסס הר צ’ומלהארי הנישא לגובה של 7,300 מ’. נסיעה לטימפו, התארגנות בבית המלון וביקור בספריה הלאומית שנוסדה בשנות ה-60 ואוצרת אינספור כתבים בודהיסטיים עתיקים, לב המורשת התרבותית. ביקור בבית הספר לציור והמכון לשימור מורשת האמנויות המקומית. לינה בטימפו בגובה של 2,200 מטר.

טימפו
טימפו (Thimphu) הבירה המודרנית ובה ממוקמים המוסדות התרבותיים. סיור במרכז לאמנות עממית וטכסטיל, עדות נפלאה למסורת האומנויות החיה ונושמת בתרבות בהוטן. שוק סוף השבוע לאורך הנהר אליו מגיעים כל תושבי האזור. דוכנים צבעוניים של אוכל ואמנויות המאפשרים מפגש בלתי אמצעי עם האוכלוסיה המקומית. סיור בצ’ורטן המלך המוקדש לשלום ולמלך סביבו ממלמלים עולי הרגל מנטרות ומסובבים את גלגלי התפילה.

טימפו ומנזר צ’רי
נצא אל מנזר טאנגו שנבנה במאה ה-12 ונעלה לטיול רגלי אל מנזר צ’רי הממוקם על גבעה מעל הנהר במערכת של דרכים עתיקות המקשרות את אתרי האזור. נתנסה בספורט הלאומי, ירי בקשת, נפגוש בתושבי הממלכה ונכיר מעט מן הפולקלור המקומי.

מטימפו לפונאקה
נסיעה של כ-4 שעות לפונקה, בירתה העתיקה של בהוטן. הדרך חוצה מרחב חקלאי – כפרי אל מעבר ההרים דוצ’ולה בגובה 3,088 מ’ המעוטר בדגלי תפילה וצ’ורטן. מכאן ניצפות פסגות ההימאליה המתנשאות אל מעל ל 7,000 מ’ ובה הפסגה הגבוהה של בהוטן – גאנגקר – 7,497 מ’. ביקור במבצר פונקה דזונג הבנוי אסטרטגית מעל מפגש הנהרות. פונקה שימשה כבירה עד שנת 1955 ובה הוכתר המלך בתחילת המאה ה-20 .טיול בצ’ימי לאקאנג Chimi Lhakhang הידוע כמקדש הפוריות של ה”קדוש המשוגע” אליו מגיעים זוגות המתקשים בהבאת ילדים לעולם. לינה בפונקה בגובה של 1,300 מ’.

אזור טרונגסה
מצוקים גבוהים ויערות עבותים באזור טרונגסה בגובה של כ-2,000 מ’. המבצר הוא לבירינט של היכלים, מקדשים ומשרדים מהמעניינים במיקומם ושולט על סביבתו. נבנה על ידי שבדרונג מאחד הממלכה ושימש כמרכז מינהלי ודתי למלכי בהוטן.

מפונאקה לבומטאנג
סיור בשווקים מקומיים ונסיעה של כ-7 שעות יביאו אותנו לאזור בומטאנג בלב שרשרת עמקים מרהיבים. דרך מעבר ההרים פל-הה בגובה של 3,300 מ’ המהווה כגבול בין מזרח ומערב המסומן על ידי צ’ורטן לבן וגדול. הנוף הבוטאני משתנה במהירות ויערות במבוק מחליפים את יערות המחט. צ’ורטן צ’נדבגי המעוטר בדגם הסטופה המרכזית בקטמנדו. במנזר קארצ’ו ניתן לצפות בתהליך הדיון הפילוסופי בו מאתגרים הנזירים האחד את חברו.

בומטאנג
באזור בומטאנג כלואים ארבעה עמקים הגולשים מגובה של 4,000 מ’. העמקים מהווים מרכז תרבותי רוחני ומוקד משיכה מרכזי באזור. העמקים מנוקדים בכפרים, מנזרים, ורשת עדינה של מרחב חקלאי. נכיר את חיי האזור ומקצת המקדשים העתיקים בו.

מנזר “קן הדרקון”
יום נופי במעלה השבילים אל מנזר טקטסנג התלוי על המצוק. קן הדרקון תלוי מעל העמק והעליה אליו עורכת כ-3 שעות. האגדה מספרת כי הגורו רינפוצ’ה עף על גב הטיגריס ממזרח הממלכה וישב במערה במקום.

מפארו לבנגקוק
​פרידה מבהוטן. טיסה לבנגקוק וממנה טיסה לתל אביב.

Comments are closed.