מסע אל קצווי ממלכת חאן, אל התרבויות והנופים הראשוניים בשולי טיבט, ברמות הגבוהות של סצ’ואן ובדלתה של היאנג צה. מסע בין שמורות טבע נידחות לערי ענק מודרניות, מהחומה הגדולה של בייג’ינג אל שמורת הטבע של ג’יוז’איגואו בשיפולי טיבט, דרך הנוף הקרסטי של גווילין ועד לשמורה אפופת העננים של ההר הצהוב. טיול החושף, בנתיב שונה, את פניה הרבגוניות של סין – פסיפס מורכב של תרבויות ושל נופים.

שמורת ג’יוז’איגואו: שמורת טבע יפהפייה בצפון סצ’ואן, בגבולה המזרחי של טיבט ההיסטורית. השמורה משתרעת על פני עמק בצורת האות Y, ובה יער מעורב של עצים רחבי עלים ומחטניים; היער הוא מקלט טבעי – אחד האחרונים עלי אדמות – לדובי הפנדה. קרקעית העמק משובצת אגמים קטנים ובריכות, והמינרלים שבמים מעניקים לבריכות גוונים של טורקיז וכחול עמוק. הבריכות מחוברות זו לזו במפלים ובתעלות טבעיות. פירוש השם ג’יוז’איגואו הוא “עמק תשעת הכפרים”, על שם תשעה כפרים טיבטיים השוכנים בתחומי השמורה.

יום 1 / ת”א – בייג’ינג: טיול לסין מתחיל עם טיסה לבייג’ינג (Beijing) – בירת סין, עם הנחיתה נסייר בין שיאי הארכיטקטורה של סין הקיסרית: מקדש השמים, שבו נערכו הטקסים החשובים בקיסרות – להצלחת היבול ולשלומו של העם, נעלה לתצפית מגבעת הפחם, משם נשקיף על העיר כולה, והארמון המלכותי. העברה למלון להתארגנות. בערב נצא לארוחת ברווז בנוסח פקין.

יום 2 /בייג’ינג – שמורת ג’יו ג’אי גואו: נטוס לשמורת הטבע ג’יו ג’אי גו מהיפות בסין. בערב נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. (לעיתים דרך יעד ביניים).

ימים 4-3 / ג’יוז’איגואו והואנגלונג: נקדיש ימים אלו לטיולים בשמורת ג’יוז’איגואו (Jiuzhaigou) ובשמורת הואנגלונג (Huanglong). שמורות טבע יפהפיות בצפון סצ’ואן, בגבולה המזרחי של טיבט ההיסטורית. השמורות הנן מקלט טבעי – אחד האחרונים עלי אדמות – לדובי הפנדה ובהן אגמים קטנים, ובריכות מי טורקיז המחוברות זו לזו במפלים ובתעלות טבעיות.

ימים 6-5 / סונגפן – צ’נגדו – ליג’יאנג: היום נצא בנסיעה חזרה לצ’נגדו, בירת חבל סצ’ואן, החבל הפורה ביותר בסין. בדרך נבקר בעיירה הטיבטית סונגפן. למחרת ניסע לביקור בלה שאן, אתר בודהיסטי חשוב ביותר בסין, בזכות פסל בודהא ענק בגובה 71 מטרים, החצוב במצוק הצופה אל הנהר. לאחר מכן נשוב לצ’נגדו ונבקר במרכז דובי הפנדה. בערב נטוס אל ליגי’אנג (Lijiang), במחוז יונאן בה נלון.

יום 7 / ליג’יאנג: יום טיול בליג’יאנג וסביבתה בה חי המיעוט נאשי. נטייל בסמטאות האבן שלה, בין פלגי המים הצלולים ובין בתי התה ובתי הקפה המזמינים. נבקר בכפרי הסביבה ובבריכת הדרקון השחור והר השלג של דרקון אבן הירקן, המתנשא לגובה של יותר מ-5,500 מטרים.

יום 8 / ליג’יאנג – ז’ונגדיאן: היום נצא אל שניים מאתרי הטבע היפים והמרשימים ביונאן: העיקול הראשון של נהר היאנגצה ברדתו מהרמה הטיבטית וערוץ דילוג הנמר, שבו שוצף היאנג צה בין המצוקים. נמשיך לז’ונגדיאן (Zhongdian) – בירת חבל טיבטני אוטונומי בשם זה- איזור הידוע בכינוי “ארץ השנגרילה”.

יום 9 / ז’ונגדיאן: יום טיול בז’ונגדיאן וסביבתה, בנוף של עמקי נהרות עמוקים ונופים מרשימים. נבקר גם במנזר ובשוק המקומי. בערב נטוס לקונמינג (Kunming), בירת חבל יונאן.

יום 10 / קונמינג ויער האבן: נצא בנסיעה ליער האבן: צורת נוף ייחודית, שבה אלפי סלעי גיר פזורים על פני שטח עצום, בצורות רבות ומגוונות. בדרכינו חזרה נעצור לביקור בכפרים מקומיים. עם ההגעה לקונמינג נבקר בעיר, כולל שוק הציפורים והפרחים.

ימים 15-11 / טיסה לטיבט. להסה היא עיר עם היסטוריה של מעל ל-1,300 שנה. ניתן למצוא כאן כמה משכיות החמדה של התרבות הטיבטית הן בארכיאולוגיה, בארכיטקטורה במנזרים העתיקים, אולי היפים שבטיבט וכמובן את בני העם הטיבטי הרואים בעיר את בירתם הלאומית. ביומיים הבאים נבקר בכמה מן האתרים המרשימים הללו ובראשם ארמון הפוטאלה, מקום מושבו בעבר של הדלאי לאמה, המנהיג הרוחני הגולה של הטיבטים, מבנה מרהיב עם ארכיטקטורה ייחודית שקירותיו הצבועים בלבן ואדום מתנשאים לגובה של 115 מ’. נבקר במקדש ג’וקהנג בעל 4 הקומות שנבנה במאה ה-7 עם כיפותיו ועיטוריו המוזהבים הבולטים בנוף העיר. המקדש הוא מרכז חשוב לעליה לרגל עבור המאמינים הטיבטים.

רחוב בארקור מקיף את המקדש העמוס בשעות היום והלילה בצליינים אדוקים הנוהגים להקיף אותו במסלול מעגלי. נבקר גם במנזר סרה אולי היפה שבמנזרי טיבט הנמצא בפאתי העיר. זהו קומפלקס המשתרע על שטח של מעל ל-10 קמ”ר. נבקר בשווקים הססגוניים של העיר העמוסים שטיחים ואריגים צבעוניים, דוכני פירות יבשים, גלגלי תפילה, ומזכרות הן לתיירים והן לעולי הרגל הפוקדים את העיר.

Comments are closed.