JAN
FEB
MAR
APR
MAY
JUN
JUL
AUG
SEP
OCT
NOV
DEC

העונה והחודשים המומלצים עבור טיול לארמניה:
מרס-יוני, ספטמבר-נובמבר
סתיו ואביב

ארמניה, אחת משלוש מדינות (גיאורגיה, ארמניה ואזרבייג’אן), המהוות את הגשר בין אסיה לאירופה באזור של טראנס-קווקז, בין הים הכספי לים השחור, משתרעת היום על בערך כשליש משטחה ההיסטורי. בתקופות זוהרות יותר בהיסטוריה שלהם, חלשו הארמנים על שטחים שהיום הם שייכים לתורכיה, לאזרבייג’אן, לגיאורגיה, לאירן ואפילו לעיראק. הארמנים רואים את תחילת שושלת היחס של עמם ביפת בן נוח, ולכן מקורם הוא באררט, שעליו נחה תיבת נוח. הם קוראים לארצם חייאסטן שפירושו ארץ החיים. הר אררט הוא סמלם ומקור החיים ותעצומות הנפש שלהם. (כמה חבל שההר עצמו נמצא בשטח תורכיה).

ארמניה נשארה קשורה בטבורה לאמא רוסיה. הנטיה הפוליטית היא פרו-רוסית, השפה השניה (ואולי אפילו הראשונה) המדוברת בפי הארמנים היא רוסית, וגם השילוט ברחובות הוא בארמנית וברוסית. ירוואן מלאה בפסלים, רובם מהתקופה הסובייטית, ולכן הסגנון הבולט הוא הסגנון הבומבסטי-בולשביקי.

מתוך צלקות העבר אשר מקורם באין סוף קונפליקטים, היסטוריים ואקטואליים, עולה וצומחת מדינה ולה עם גאה, במורשתו ובעברו המפואר. מקבלת העצמאות בשנת 1991, נמצאים הארמנים במסע לחיפוש זהותם, מסע אשר לוקח אותם, לדבריהם, עד יפת בנו של נוח. גיבורם הלאומי הינו טיגראנס, אשר מלך לפני יותר מ-2,000 שנה בארמניה שגבולותיה נמתחו מהים השחור והקווקז ועד הים התיכון ולבנון. גיבורם הרוחני הינו גריגוריוס המאיר אשר ניצר בשנת 301 לספירה את מלכם טרידת, וכך הפכו לעם הראשון שקיבל עליו את הנצרות, עוד לפני שהקיסרות הרומית, ולאחריה הביזנטית, קיבלוה. עקבותיהן של מאות שנים שבהן הייתה ארמניה סלע מחלוקת בין רומא לפרתייה ולאחר מכן בין ביזנטיון לפרס, עדיין ניכרות על פני בני העם הארמני ובמנהגיו.

ההשפעות של התרבות הפרסית ודתות זראתוסתיות, מהולות בפולחן מיטרס אשר מתקיימים בתוך מקדשים רומים והלניסטים.

חייבים לראות

קניון גארני

קניון גארני הצר והעמוק על משושי הבזלת העצומים שלו נמצא מדרום לירוואן בירת ארמניה. אורכם של המשושים מגיע למאות מטרים והם “מונחים” בכוונים שונים: אנכיים, אלכסוניים ואופקיים. הארמנים הסדירו דרך המיועדת לרכבי שטח בלבד, שעוברת בתוך אפיק הנחל השוצף בתוך הקניון הצר ויצרו נתיב של מרצפות בעלות שש צלעות – מעשה ידי הטבע. כל משושי הבזלת שאנו מכירים בארץ ובעולם אינם משתווים לאלה שנמצאים בקניון גארני שנקרא בפי המקומיים סימפוניית האבנים.

אגם סוואן

אגם סוואן (Sevan) הוא אחד משלושת האגמים הגדולים והמקודשים באזור (יחד עם אגם ואן הטורקי ואגם אורמיה האיראני). זהו אגם הררי שגובה פני המים שלו מגיע ל- 2,000 מטר ולכן חלקו הגדול קופא בחורף. את הרקע המדהים של המים הכחולים ויערות העד מעצבים רכסי הקווקאז המושלגים, ואת הנוף המיוחד משלימים מנזרים הממוקמים על הגבעות העוטפות את האגם.

ההר הגבוה בארמניה

ההר הגבוה ביותר בארמניה הוא הר ארגטס (Aragats). זהו הר געשי שלו מספר פסגות, שבניהן אגם קרחוני. הפסגה הגבוהה ביותר בארגטס מתנשאת לגובה 4,095 מטרים. ההעפלה אל ההר מתאפשרת ברגל בלבד והנוף הניבט מהפסגה מדהים ורחב היקף. בימים בהירים אפשר לצפות מפסגת ההר אל טורקיה, גאורגיה ואזרביג’אן השכנות.

המנזר הכי יפה

מנזר טאטב (Tatev) מועמד להיכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסקו ולא בכדי. המנזר ניצב ממש על שפת ערוץ וורוטאן. הנוף הנשקף מן המנזר עוצר נשימה ומגיע עד פסגות חבל קראבאך. אל המנזר מוביל רכבל שנמתח מעל רכבל שאורכו 5.7 ק”מ. לטענת הארמנים זהו הרכבל הארוך בעולם, ובכוונתם לזכות בהכרה על כך בספר השיאים של גינס. (לשם השוואה, אורכו של מסלול הרכבל בניו מקסיקו, שנחשב כיום לארוך ביותר בעולם הוא 4.5 ק”מ).

יראוון הבירה

בירתה של ארמניה נוסדה לפני 2,800 שנה בתקופת מלכות בבל ונחשבת לאחת הערים העתיקות בעולם. מן המסורת הקדומה נותר רק מעט שבמעט ומרבית העיר נהרסה ונבנתה מחדש בשנות ה-30 של המאה החולפת. בבנייתה המחודשת נעשה שימוש נרחב באבני טוף וולקניות בצבע חום- ורוד – דבר שהקנה לה את הכינוי “העיר הוורודה”. ירוואן טובלת במרבדי- פרחים מרהיבים ובמצבות אבן חרוטות ביד אמן. רחובותיה גדולים ורחבים, בנייניה מעוצבים ומרשימים, שדרות העצים מרהיבות ובכיכר העיר הענקית שפע של מזרקות. בירוואן אפשר למצוא שפע של פארקים, גינות ופסלים עתיקים ומודרניים המעטרים כל קרן- רחוב.

שווקים

השווקים בארמניה מרתקים. שוק הזהב של ירוואן ממוקם במבנה ישן ורחב ידיים שבתוכו מאות רוכלים שמציגים טבעות ותכשיטי זהב במחירים מצחיקים. שוק “ורניסאז” פועל בימי שבת וראשון ומלא בצבעים וריחות. זהו שוק של דברי יד שנייה וגם יד ראשונה ויש בו הכל. החל מפריטים הזויים וחלקי חילוף ישנים ועד כלי בית וכלי עבודה, מצלמות, ציורים, בגדים, מלאכות יד, תכשיטים, צורפות, רקמה, סריגה, תחרה, ציור, צילום, קרמיקה, שטיחים, עתיקות ומה לא. שווה ביקור!

הר האררט

הר האררט שנמצא בעצם בשטחה של תורכיה מתנשא לגובה של 5,155 מטר. ההר בולט ונראה למרחוק ומהווה עבור הארמנים סמל לאומי. במהלך ההיסטוריה עבר ההר אין ספור בעלים ותרבויות. הארמנים שלטו בהר זמן קצר אחרי מלחמת העולם הראשונה ומאז ההר המפורסם נשאר מקום לחלום עליו. אררט קשור קשר עמוק למיתולוגיה הארמנית. הוא מסמל את הגבורה הארמנית ותמונתו מוטבעת במרכז הסמל הלאומי של ארמניה. כיפת הקרח הזוהרת בשמש הופכת אותו למונומנט בולט ומרהיב בנוף והוא ילווה חלקים ניכר מהמסע אל דרך המשי.

ברנדי ואוכל

המטבח הארמני מושפע מהמטבח הטורקי, הלבנוני הרוסי והגאורגי. מילת המפתח בכל הקשור לאוכל ארמני היא “החוראבץ” (על האש) – במערב ארמניה זה יהיה בעיקר כבש ובמזרח ארמניה זה יהיה בדרך כלל חזיר. זה מגיע בתוספת הלחם הארמני (לבאש) שנאכל חם יחד עם סלטים טריים, יוגורט והרבה גבינת עיזים. בצדי הדרכים העתיקות והכבישים הישנים מציעים הרוכלים הכפריים פירות, ריבות ומרקחות מעשה בית יחד עם יינות המיוצרים במרתפים וביקבים ביתיים זעירים. הברנדי המפורסם “אררט” מיוצר בארמניה משנת 1867 ונחשב לאחד מסוגי הברנדי הטובים בעולם.

טיול לארמניה – 9 ימים

<br /><br /> טיול לארמניה

מתוך צלקות העבר אשר מקורם באין סוף קונפליקטים היסטוריים ואקטואליים, עולה וצומחת מדינה ולה עם גאה, במורשתו ובעברו המפואר. מקבלת העצמאות בשנת 1991, נמצאים הארמנים במסע לחיפוש זהותם, מסע אשר לוקח אותם, לדבריהם, עד יפת בנו של נוח.
עקבותיהן של מאות שנים שבהן הייתה ארמניה סלע מחלוקת בין רומא לפרתייה ולאחר מכן בין ביזנטיון לפרס, עדיין ניכרות על פני בני העם הארמני ובמנהגיו.

מידע כללי

טיסות
חברת התעופה הארמנית – ארמאוויה בטיסות לירוואן

למיטיבי לכת
קניון גארני, הר ארגטס, הר אררט

משך הטיול המומלץ
8/9 ימים

לא לפספס

  • אגם סוואן
  • הר האררט
  • שווקים ומטבח ארמני בירוואן
  • קניון גארני

Comments are closed.