אתרי אוסטרליה

איירס רוק והפארק הלאומי אולורו – במרכז היבשת האדומה משתרע הפארק הלאומי אולורו (Uluru). מנופי המדבר האינסופיים מתנשאים צוקים של אבני חול אדומות, וביניהם עמקים צפופי צמחייה. הסלע המפורסם בעולם כולו הוא האולורו, שנתן את שמו לכל הפארק. הסלע האדום, המעוגל והזקוף הזה הוא האתר הקדוש ביותר לאבורג’ינים. שמו המוכר בעולם הוא איירס רוק (Ayers Rock). האיירס הוא המונוליט הגדול בעולם – גובהו 348 מטרים והיקפו כ- 9 קילומטרים. במרחק מה ממנו מתנשאים צוקים נוספים, דמויי ראשים. צבע הצוקים משתנה במשך היום וגם עם עונות השנה. עקבות פולחני הטבע של האבורג’ינים מתגלים כאן בפינות שונות; בין סבכי הצומח זרועים מקווי מים ומחסות סלע עשירים בציוריהם המיוחדים של האבורג’ינים.​

australian-cangaroo-01אליס ספרינגס והטריטוריה הצפונית – זהו האזור הפחות מיושב באירופים בכל אוסטרליה, ובו המספר הגדול ביותר של תושבי אוסטרליה הקדומים – האבורג’ינים. צפון המדינה הוא טרופי – גשום, אך רובה משתרע על פני הערבות והמדבר האוסטרלי. המרחבים העצומים של הארץ, שאופיינים לה משטחים של אבן חול אדומה, משובצים בחוות בקר וצאן ענקיות; ערוצי נהרות חרבים מתפתלים בין הרים ויוצרים שדרות כהות של צמחייה אוסטרלית מיוחדת. בנאות המדבר ובאתרים חבויים זרועים יישוביהם הדלים של האבורג’ינים ומאות אתריהם המקודשים – הרים, סלעים ונקיקים – שיש שהם מעוטרים בציורים ובדגמים בעלי משמעות פולחנית ויש שהם חשופים לחלוטין. בשנת 1870 נוסדה בין ההרים, בערוצו החרב של הנהר טוד (Todd), בירת “הלב האדום” של אוסטרליה – אליס ספרינגס (Alice Springs). ראשיתה כציון דרך ותחנה בקו הטלגרף שחצה את היבשת, והיא הלכה והתפתחה, תוך כדי עיצוב אורח חיים מיוחד, שנגזר מריחוקה הרב מכל מקום יישוב אחר. כך נולדה, למשל, רשת החינוך באמצעות הרדיו וכך נוסד ארגון “הרופאים המוטסים”, המשרתים כל אזרח במדינה, בין אם הוא ממוצא אירופי או אבורג’יני.

ויקטוריה, מלבורן ודרך האוקיאנוס – ויקטוריה (Victoria) היא המדינה הקטנה ביותר באוסטרליה, אך השנייה בצפיפות האוכלוסין. ממדינת מרעה צאן ובקר, הפכה לתעשייתית מאוד, בעיקר בשל הכמויות העצומות של הפחם החום שנכרה בה, שהוא המקור לאנרגיה חשמלית. נופי ויקטוריה מגוונים – הרים גבוהים, מושלגים בחורף, מתנשאים מעל מישורים רחבי ידיים, ואל חופי ים טסמן (Tasman) יורדים נהרות רבים. בירתה – מלבורן (Melbourne), היא השנייה בגודלה ביבשת; העיר שוכנת על מפרץ פיליפ (Philip) והיא גם המרכז הכלכלי, המסחרי והתעשייתי של היבשת. אופייה המיוחד של העיר הגדולה הזו מורכב מעברה כעיר של כורי זהב. היא נוסדה בשנת 1825 בעקבות הבהלה לזהב, שהציפה אז את אוסטרליה. תחבורתה הציבורית המודרנית היא עדיין בחשמליות, יש בה שלוש אוניברסיטאות (אחת מ- 1853), מרכז אמנויות גדול ומודרני, שתי קתדרלות, אתר האולימפיאדה משנת 1956 וגנים יפים. בסביבותיה של מלבורן עשיר החוף האוסטרלי במפרצים יפים, בעיירות ציוריות שהוקמו גם הן בימי הבהלה לזהב ובאיים, וביניהם האי פיליפ (Philip Island), שבמקומות שונים בו חיות קואלות. על חופו מקננים פינגווינים, ומדי ערב הם מגיחים מן הים וחוזרים ב”מצעדים” משעשעים אל היבשה.

פסגות ברינגטון (Barington) – נמצאות בפארק לאומי הנושא אותו שם ונמצא ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק”ו. הפארק של פסגות ברינגטון הוא החלק הגבוה ברמה וולקנית קדומה, שלבד משרידי הלועות והחרוטים הגעשיים, הוא מכוסה ביערות מגוונים: בהתאם לגובה ולנתוני הסלע, משתנה היער מיער גשם סוב-אלפיני ליער גשם סובטרופי ואף ליער של אזורים ממוזגים. לצד היערות יש בשמורה גם ביצות, נהרות, מפלי ים ושפע של בעלי חיים, ביניהם קנגורו, אופוסומים, תוכים שונים ו… חובבי טבע אוסטרלים.

סידני, ווויילס הדרומית החדשה – המדינה הרביעית בגודלה ביבשת היא וויילס הדרומית החדשה (New South Wales). השם הזה ניתן, בעצם, לכל אוסטרליה, כאשר הקפטן ג’יימס קוק הבריטי הגיע לראשונה אל היבשת, שעד אז לא נודעה לאירופים. סידני (Sydney), בירת המדינה, היא העיר הגדולה באוסטרליה, המודרנית ביותר, והיא נחשבת לאחת הערים היפות בעולם. סידני בנויה על מפרץ פורט ג’קסון (Port Jackson), שהוא נמל טבעי; לקו החוף של סביבתה אופייניים המוני מפרצונים קטנים. המעגן הטבעי, שמצא ג’יימס קוק במאה ה- 18, הפך את סידני להיות מושבת האסירים הבריטית הראשונה ביבשת וממילא גם ליישוב הראשון בה. מושלה במחצית המאה ה- 19 נעזר באסיר הארכיטקט פרנסיס גרינווי כדי לפתח את מושבת העונשין לכדי עיר, שלימים תהיה המפוארת והיפה באוסטרליה. בסידני יש שכונות עתיקות, שלוש אוניברסיטאות, גנים בוטניים מפוארים, בית אופרה מפורסם, אקווריום עשיר, גשר נמל המחבר את שני חלקיה העיקריים של העיר ועוד.

טסמניה – המדינה היחידה בפדרציה האוסטרלית השוכנת על אי וחמישית ממנו הוא אזור של המורשת העולמית ונחשב לפארק לאומי. הנוף מגוון: הרים, קרחונים, אגמים, יערות, מפלים, מצוקים ונהרות פרא בשילוב עם חקלאות והסטוריה.
הרי העריסה ואגם סנט קלייר מהאזורים הגבוהים בטסמניה, שמורת הנהר הפראי הגורדון, אתר לצפייה ביערות גשם טבעיים וסיפורים מימי החלוצים. שיט על אגם היונה בנוף אלפיני וקניון לוון. מוזיאון אבוריג’יני וציורי קיר על בנייני שפילד.

This entry was posted in מאמרים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.