טיול מאורגן לנוסע העצמאי – ליהנות מכל העולמות

זאביק רילסקי, מנהל טיולי “לגלות עולם”, מרצה, מדריך ומומחה לאסיה ולפסיפיק

 

טיול מאורגן לנוסע העצמאי – למה זה כדאי?

עולם הטיולים משתנה ומאז שאמי נסעה לטיול מאורגן ל- 5 ארצות ב- 8 ימים עברו מים רבים בוולגה ומיליוני ישראלים “כבשו” כל יעד אקזוטי בעולם. עולם הטיולים השתנה במספר מובנים: במשך הטיול, באופי הטיול ומבנהו, בדרך הטיול ובשלל היעדים. השם האנגלי tailor made מתאים יותר לסוג זה של תיור: “טיול בהתאמה אישית”.

בעבר מטיילים נרשמו ל”טיול מאורגן” שעדיין נתפס באוזנינו כטיול קבוצתי או שכרו רכב לנהיגה עצמית. הדרך הנוספת שהולכת ומתפתחת מזה עשור הינה טיול עצמאי מתוכנן. גם טיול עצמאי הוא מאורגן, אך מאורגן עבור 2-6 מטיילים. טיול אישי זה מתפתח מזה כעשור ותופס מקום נכבד בצורת הטיול בעולם.

עד לשנים האחרונות שמענו את המשפט “לסין אני נוסע רק בטיול מאורגן…” אך יותר ויותר מטיילים מוצאים את דרכם אל העולם בטיולים עצמאיים שהוכנו מראש על ידי מיטב היועצים והחברות הישראליות המתמחות בסוג זה של טיול.

מהו טיול עצמאי?

הטיול העצמאי מתאים לאותם אנשים שלא רוצים לחלוק את חווית הטיול עם עוד 30 מטיילים, רוצים לתכנן את הדגשים לפי לוח זמנים שונה, מבקשים לנווט את המסלול לא לפי תוכנית מדף או תוכנית קלאסית הנמכרת בשוק הישראלי ורוצים להתאים את הטיול לזמן שלהם, לקצב שלהם ולעונה המועדפת עליהם.

טיול מאורגן עצמאי מאפשר לצאת לדרום סין בלבד, מאפשר להגיע למרום ההימאליה גם בגיל 60, מאפשר להגיע לאוסטרליה או לאלסקה בלבד מבלי לקשור את הטיול לארצות אחרות באזור.

הטיול העצמאי נותן בידיכם כלים לחוות את הטיול בהכנה הטובה ביותר אצל יועצים שמכירים את שמורות הטבע, הנתיבים, האתרים והמוזיאונים הפחות מוכרים מתוך היכרות ישירה עם היעד ולא כמי שמוכר יד שניה מוצרים של חברות משנה. אנשי המקצוע יבררו עבורכם מתוך אינספור האתרים, היעדים והמסלולים את אלו המתאימים לכם בעונה בה אתם יוצאים. מדוע לא נוסעים לצפון אוסטרליה בעונת הקיץ? מדוע לא יוצאים לאמזונאס בעונת הקרנבל? מתי לצאת לטיול לאיסלנד בכדי לצפות בזהר הצפוני? ומתי לצאת בכדי לצפות בסלמון עולה בנהרות אלסקה?

jeep-driving-outside

הטיול העצמאי מתבצע באזורים מסוימים בעולם בנהיגה עצמית ובאזורים אחרים בעזרת נהגים מקומיים ובלוויית מדריכים מקומיים, דרך שמאפשרת מפגש עם האוכלוסיה המקומית ותחושת ה”דופק” המקומי. הטיול העצמאי מתוכנן לכל פרטיו, כולל את כלי הרכב והמעבורות, בטיולים מסוימים את טיסות הפנים (סין, בורמה, וייטנאם וכדומה) ואת הימים החופשיים בהם תקבלו המלצות איך למלא את זמנכם. עומדים לרשותכם מספרי טלפון בארצות הטיול של ספקים מקומיים שיעמדו לעזרתכם בכל שינוי או חירום.

השלב הראשון הוא לבחור חברת טיולים המתמחה בטיולים עצמאיים ושאנשיה מכירים את היעדים מבפנים היכרות שמאפשרת “לתפור” טיול ייחודי שמתאים לצרכים שלכם ולזמן שלכם. בשלב השני – להיפגש ולתכנן את מסלול היעד לפי העונה, הגיל, הצרכים והעניין. “אנחנו מעונינים בטיול בדגש אמנות ביפן…” או “זו נסיעתנו השניה לסין וברצונינו להיות באזורים שנפתחו לציבור המטיילים מאז היינו בה בשנת 1995”.

כיצד מטיילים?

בחלק מן היעדים ניתן לקבל רכב לנהיגה עצמית (ניו זילנד, אוסטרליה, אלסקה, יפן, גוואטמלה, צ’ילה, ארגנטינה או איסלנד) ולצאת לפי תוכנית שנקבעה והזמנות מלונות שנקבעו מראש, ובחלק מן היעדים תקבלו מדריך ונהג מקומי שילוו אתכם בחלק או ברוב הטיול (סין, בורמה, וייטנאם, הודו, הימאליה, בוליביה).

האם זה יקר יותר?

בחלק מן היעדים זו האפשרות היחידה לטיול ברגע שהזמן העומד לרשותכם קצוב ומוגבל ובחלק מן היעדים טיול זה יהפוך את הטיול שלכם לאיכותי, יעיל ומאורגן יותר. המחירים דומים לטיולים קבוצתיים או מעט יקרים יותר.

האם זה גמיש יותר?

הטיול העצמאי גמיש יותר בשלב התכנון ולפני ביצוע ההזמנות אך הוא נעול ומוזמן ברגע שההזמנות יצאו לדרך.

מיהם המדריכים המקומיים?

מדריכים מקומיים דוברי אנגלית ילוו אתכם בחלק מהטיול ויאפשרו לכם מפגש עם האוכלוסיה המקומית. לא תמיד הם באיכותם של המדריכים הישראליים אך מתוקף היותם מקומיים הם מכירים היטב את נשמת הארץ ותושביה.

 

טיול מאורגן עצמאי מהווה בעצם את שביל הזהב בין טיול קבוצתי, טעם אישי וזמן קצוב.

טיול מהנה!

This entry was posted in מאמרים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.